המסכה נקרעה. תחושתם וחששם של עשרות אלפי רופאי ישראל מוצדקת. מדינת ישראל מנהלת בשנתיים האחרונות מסע מכוון לפגיעה במעמדם של הרופאים ובמעמד מקצוע הרפואה, הפוגע במרקם האמון של ציבור המטופלים, בנו הרופאים.

השתלחותו של שר האוצר בישיבת הממשלה שנערכה ב-11/3/18 ברופאים כשאמר "במקום שמנהל המחלקה יטפל במסעודה, הוא ילך לנתח תייר", הזלזול שהפגין במחויבותם של הרופאים לטפל בחוליהם, הרמיזות הדמגוגיות על רדיפת בצע ועל סדרי העדיפות של מי שאמונים על בריאותם של החולים, אינם מאפשרים לנו לעבור על הדברים לסדר היום.

בציניות מקפיאה מוביל האוצר, ועכשיו אפשר להגיד בבירור, בהנהגת שר האוצר כחלון, מדיניות של פגיעה ברופאי ישראל, והמטרה מקדשת את כל האמצעים.

בציניות מקפיאה מוביל האוצר, ועכשיו אפשר להגיד בבירור, בהנהגת שר האוצר כחלון, מדיניות של פגיעה ברופאי ישראל, והמטרה מקדשת את כל האמצעים

המסע הציבורי כנגד הרופאים מגייס פרסומים "פסאודו-מדעיים" מבית היוצר של האוצר. במסמך "מחקרי" ניתחו המחברים בינואר השנה, באופן מגמתי וחלקי, את נתוני השתכרותם של 2,200 מבין רופאי המדינה המונים כ-7,000 איש. בעוד שהמסמך התייחס להשתכרותם של 223 מהרופאים, המהווים את העשירון העליון בקבוצה חלקית זו של הרופאים המועסקים על ידי המדינה שנתוני השתכרותם נבדקו, הרי שבפרסום לעיתונות, במגמתיות ברורה ומכוונת, הצהירו עורכי המחקר, ש-400 הרופאים העשירים בישראל מרוויחים יותר מ-3 בתי חולים פרטיים. הצהרה זו מתבססת על "הנחות" ולא על נתונים, אך משרתת היטב את המסע המכוון נגד הרופאים.

הצגתם של רופאי ישראל כרודפי בצע, שהרווח האישי עומד בראש מעייניהם, נעשית כדי להצדיק את הכישלון והמחדל המתמשך של מדיניות משרד האוצר במשך עשרות שנים, שהקפיאה את פיתוח מערכת הבריאות הציבורית, מנעה ממנה תקציבים הכרחיים שהיו דרושים להתאמתה לגודל אוכלוסיית ישראל שהוכפלה.

הדמוניזציה של רופאי ישראל לא יכולה לעבור בשקט.

לא הרופאים, אלא משרד האוצר, הוא זה שגרם מאז 1996 לפיתוחה המואץ של רפואת הביטוחים המשלימים בישראל, כדי לאפשר טיפול בחולים מחוץ למערכת הבריאות הציבורית אותה הזניח, "בכדי לשמור על מסגרת התקציב".

לא הרופאים, אלא משרד האוצר, הוא האחראי הישיר על כך שהיחס בין מספר מיטות האשפוז לאוכלוסייה עומד בישראל רק על 1.9 מיטות ל- 1000 נפש. אם רוצים להביא את מספר מיטות האשפוז בישראל לממוצע ה- OECD האוצר הוא זה שצריך להוסיף באופן מידי 16,000 מיטות אשפוז. אם רוצים להחזיר את יחס המיטות לאוכלוסייה למצב ב-1996, האוצר הוא זה שצריך להוסיף עכשיו 4000 מיטות אשפוז.

לא הרופאים אלא משרד האוצר, הוא האחראי על כך שאחוז התפוסה השנתי בבתי החולים בישראל הינו 95%, בהשוואה ל-75.7% במדינות ה- OECD, אחוזים הגורמים לכך שהחולים שוכבים במסדרון בצפיפות התורמת זה לתמותה של 4000-6000 מזיהומים צולבים בשנה ועומס בלתי אפשרי בחדרי המיון.

אנו, רופאי ישראל, המטפלים כל יום במסעודה, אחמד, יבגניה, משה ולימור, דורשים משר האוצר להתנצל על אמירתו הפוגעת בישיבת הממשלה

והנה, מתעלם משרד האוצר גם השנה מתכנית המתאר הלאומית של מטה הדיור הלאומי, זרוע של אותה ממשלה, ולמעשה של אותו משרד אוצר, שהגדירה שמדינת ישראל צריכה עוד 27,000 מיטות אשפוז עד שנת 2040. משרד האוצר תיקצב תוספת של 1,200 מיטות אשפוז בלבד ב-5 השנים הקרובות. זהו לעג לרש, ועלבון לצרכים האמתיים של אזרחי ישראל.

התקציב השנתי של משרד הבריאות שהוגש ואושר לא מכבר הוא פיקטיבי. ברור לכל הנוגעים בדבר שאין בו מענה למחסור באנשי צוות רפואי- אחיות ורופאים, אין תוספת ריאלית של תקנים, אין תוספת ריאלית של מיטות אשפוז, וברור לכל אנשי המקצוע, ששוב תסתיים שנת התקציב בגירעון גורף של קופות החולים ובתי החולים שיחייבו הענקת "מענקי איזון" של מיליארדי שקלים, כפי שהיה בכל אחת מהשנים האחרונות.

לא נאפשר למשרד האוצר להאשים את הרופאים במחדליו.

אנו, רופאי ישראל, המטפלים כל יום במסעודה, אחמד, יבגניה, משה ולימור, דורשים משר האוצר להתנצל על אמירתו הפוגעת בישיבת הממשלה, המצדיקה מדיניות של פגיעה מתמשכת בשירותי הרפואה המשלימה בישראל, במקום מתן תקציב ראוי למערכת הבריאות הציבורית, ולתקן מיד את המצב.

* המאמר פורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות"